اگر شما به اندازه کافی به گرامر زبان تسلط داشته باشید ولی در یادگیری لغات قوی نباشید هرگز نمی توانید به خوبی انگلیسی صحبت کنید. لغات انگلیسی دامنه ای بسیار گسترده دارند. حفظ کردن لغات انگلیسی همیشه یکی از چالش های زبان آموزان بوده است. در این مقاله راهکارهایی ارائه شده که به روند یادگیری لغات انگلیسی و نحوه بکارگیری درست آن در جمله کمکتان می کند. نمی توانیم با قطعیت بگوییم کدام روش بهترین روش یادگیری لغات انگلیسی است؛ این موضوع کاملاً به روحیات و انتخاب زبان آموز بستگی دارد.

1. تنظیم تقویم برای یادگیری لغات انگلیسی

برای شروع فرایند یادگیری لغات انگلیسی برای خودتان زمانبندی و تقویم تنظیم کنید و بر اساس آن پیش بروید. برنامه ریزی کنید و سعی کنید به هر قیمتی به آن پایبند باشید. پیش بینی کنید که هر روز چند لغت را حفظ خواهید کرد. اگر در پایان هر ماه به دو سوم هدفتان هم رسیده باشید خوب است. از کلمات آسان شروع کنید و کم کم سطح آن را بالا ببرید. فقط به حفظ اسم و فعل ها اکتفا نکنید؛ قید، صفت، حروف اضافه و… را هم به خاطر بسپارید.

2. یادگیری لغات انگلیسی از طریق بکارگیری در جمله

یکی از بهترین روشهای یادگیری لغات انگلیسی بکار بردن کلمات در جمله است. ممکن است معنی یک لغت را به تنهایی نتوانیم به خاطر بسپاریم؛ ولی وقتی در یک جمله ساده آن را می خوانیم به راحتی در ذهنمان می ماند.
مثلاً شاید معنی کلمه resemble را به تنهایی ندانیم ولی وقتی وارد جمله he resembles his uncle شود معنی آن را به خاطر می سپاریم: “او شبیه عمویش است”. به این ترتیب هم معنی کلمه را یاد می گیریم و هم جایگاه درست آن در جمله را می آموزیم.

3. یادگیری لغات انگلیسی از طریق دسته بندی کلمات

 یادگیری لغات انگلیسی از طریق دسته بندی کلمات

یکی از بهترین روش های یادگیری لغات انگلیسی دسته بندی کلمات است. وقتی لغت جدیدی را یاد می گیرید کلمات مترادف و متضاد آن را نیز بیاموزید. همچنین سراغ کلمات مرتبط با آن بروید. مثلاً اگر کلمه “مدرسه” را می آموزید کلمات درس، معلم، کتاب، همکلاسی، دانش آموز و… با آن مرتبط هستند.

4. یادگیری لغات انگلیسی با روش ریشه یابی

یکی از سریع ترین روش های یادگیری لغات انگلیسی روش ریشه یابی است. با بررسی ریشه کلمات و کلماتی که از ریشه ساخته می شوند می توانیم معنی لغات را بهتر حفظ کنیم. با دانستن ریشه کلمات می توان آن را کوچک تر کرده و به معنی اصلی نزدیک شویم. با یادگیری ریشه یک کلمه مثل act می توانیم به چندین کلمه مثل actor, actress, acting برسیم.

5. یادگیری لغات انگلیسی با استفاده از روش کلمات هم آوا

حفظ کردن لغات انگلیسی که در فارسی واژه ای هم آوای خود دارند، کار بسیار آسانی است. مثال ساده آن sugar و شکر است. به دلیل هم آوا بودن این دو کلمه به راحتی در به خاطر سپرده می شوند.

6. یادگیری لغات انگلیسی با کمک تماشای فیلم و سریال به زبان اصلی

یادگیری لغات انگلیسی با کمک تماشای فیلم و سریال به زبان اصلی

شاید در دسترس ترین و یکی از بهترین روش های یادگیری لغات انگلیسی دیدن فیلم و سریال باشد. صحبت هایی که در یک فیلم میان بازیگران آن رد و بدل می شود نمونه ای از زندگی روزمره است که به یادگیری لغات انگلیسی کمک خوبی می­کند. با دیدن فیلم و سریال شما همزمان روی مهارت شنیداری و گفتاری (Listening & Speaking) کار می کنید. جذابیت فیلم و سریال شما را به ادامه تماشا وادار می کند و این یعنی آموزش پیوسته. سریال Friends مثال خوبی برای آموزش است. در این سریال از عبارات و اصطلاحات روزمره استفاده می شود و کوتاه بودن مدت زمان هر قسمت و کمدی بودن آن بیننده را به ادامه تماشای سریال ترغیب می کند.

7. یادگیری لغات انگلیسی با استفاده از عبارات یاد آور (Mnemonic Phrase)

این روش تکنیکی برای یادآوری مطالب بدون تکرار کردن آن است. روشی که با دادن سرنخ هایی به ما باعث می شود مطلب را به یاد آوریم. مثلاً وقتی می خواهیم شعری را از حفظ بخوانیم با به هم چسباندن حروف ابتدایی هر بیت کلمه ای ساخته و آن را به خاطر می سپاریم و هنگام خواندن شعر، از آن کلمه کمک می گیریم.
روش “نمونیک” برای حفظ کردن لغات انگلیسی هم پرکاربرد است. می توان با ایجاد ارتباط بین مفاهیم قبلی و فعلی، به معنی اصلی واژه رسید. برای یادگیری معنی یک واژه تصویر سازی کنید. مثلاً کلمه peacock به معنی طاووس است؛ برای اینکه بهتر به خاطر سپرده شود آن را به دو بخش pea به معنی “نخود سبز” و cock به معنی “خروس” تقسیم می کنیم. بعد از این با تصور خروسی که به رنگ نخود سبز است یا نخود سبز می خورد سریعاً به یاد معنی طاووس می­افتیم. هر چه تصویر ساخته شده در ذهنمان عجیب تر باشد بهتر به ذهن سپرده می شود.

بیشتر بخوانید: بهترین روش آموزش سریع زبان انگلیسی

8. یادگیری لغات انگلیسی با تمرکز بر لغات کلیدی،کاربردی و تخصصی

اگر هدف اصلی شما از یادگیری لغات انگلیسی پیشرفت در یک زمینه خاص و افزایش مهارت زبانی در زمینه کاری است لازم نیست رمان های معروف و کتاب های تاریخی انگلیسی را بخوانید! با یادگیری هر کلمه سراغ کلمات مشابه و مرتبط با آن بروید و دایره لغات تخصصی تان را گسترش دهید. می توانید مجلات تخصصی بخوانید.

10. یادگیری لغات انگلیسی با کمک فلش کارت

یادگیری لغات انگلیسی با کمک فلش کارت

چند سالی است که استفاده از فلش کارت ها در آموزش مفاهیم، بسیار رایج شده است. از مفاهیم ریاضی مثل جدول ضرب گرفته تا یادگیری لغات انگلیسی. با استفاده از فلش کارت و قرار دادن آن در مکان هایی که در معرض دیدتان است می توانید تمرین بیشتری کنید و معنای کلمات را بهتر به خاطر بسپارید.

نکات طلایی

اکنون که با تکنیک هایی برای حفظ کردن لغات انگلیسی آشنا شدید، چند نکته طلایی برای کمک بیشتر به شما ارائه می دهیم:

برای مشاهده آموزش آنلاین زبان انگلیسی در لینگوایج کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *