امروزه افراد زیادی به دنبال یادگیری زبان انگلیسی از پایه و یا ارتقای سطح فعلی خود به دلایل مختلفی از جمله مهاجرت، تحصیل و یا کار می باشند.  از آنجایی که اکثر افراد برای شرکت در آزمون مورد‌نظر خود فرصت زیادی ندارند، روش‌های آموزش سریع زبان انگلیسی طرفداران زیادی به خود جذب کرده است.

اگر‌چه وعده‌ی یادگیری سریع زبان انگلیسی در شش ماه بسیار وسوسه کننده به نظر می رسد، اما باید توجه داشت که یادگیری یک زبان جدید، همانند بسیاری از مهارت های دیگر، نیازمند صرف زمان و صبر می باشد. اما این بدان معنی نیست که بدون گذراندن سال‌های متمادی در کلاس های مختلف و مطالعه‌ی منابع گوناگون شما قادر به رسیدن به اهداف خود نیستید. با به کارگیری چند روش ساده شما می توانید یادگیری خود را سرعت بخشیده و بیشترین بهره را از زمان خود ببرید.

در این مقاله، ابتدا زمان و مسیر معقول مورد نیاز برای یادگیری زبان انگلیسی بررسی شده و پس از آن تعدادی از روش های مؤثر در‌جهت سرعت بخشیدن به یادگیری معرفی شده اند.

** برای یادگیری سریع زبان از کجا شروع کنم؟ **

برای یادگیری سریع زبان از کجا شروع کنم؟

حتما شما هم این جمله‌ی معروف را شنیده اید که شروع، سخت‌ترین مرحله است. اگرچه دلایل زیادی برای این گفته وجود دارد، شاید مهم ترین آن ندانستن نقطه ای مناسب برای شروع باشد که می تواند باعث سردرگمی و در نهایت ناامیدی شود.

بهترین نقطه‌ی آغاز برای پروسه‌ی یادگیری شما، پیدا کردن سطح فعلیتان است. بنابراین، در ابتدا شما نیاز دارید که توسط یک متخصص تعیین سطح شده و پس از آن با توجه به نیاز خود راهنمایی های لازم را دریافت کنید. با انجام این کار، نیازی به صرف وقت و انرژی زیادی برای پیدا کردن منابع مناسب وجود ندارد و شما از همان ابتدا وقت خود را صرف کتاب‌ها و روش‌های مناسب خود می کنید.

برای انجام تعیین سطح، شما می توانید به راحتی از آزمون های تعیین سطح لینگوایج استفاده کنید و یا تعیین سطح خود را در آموزشگاه دیگری توسط کارشناسان آموزش انجام دهید.

 

 ** چقدر زمان لازم است تا به هدفم برسم؟ **

جقدر زمان لازم است تا به سرعت زبان انگلیسی را یاد بگیرم؟

پاسخ این سؤال به دو فاکتور بستگی دارد: سطح فعلی شما و سطح مورد نظرتان. علاوه برآن عواملی مانند انگیزه و جدیت شما وهمچنین میزان مطالعه‌ی روزانه‌ی شما نقش به سزایی در زمان مورد نیاز دارد.  بنابراین یک عدد ثابت برای همه‌ی افراد وجود ندارد. اما می توانیم با بررسی یک مثال، یک دید کلی نسبت به آن پیدا کنیم.

اگر شما در سطح پایه (A1) هستید و نیاز به رسیدن به  سطح متوسط (B2) را دارید- این سطح حدودا معادل نمره‌ی 6.5 آیلتس خواهد بود- و اگر در کلاس های منظم زبان انگلیسی شرکت می کنید، با گذراندن حداقل شش ترم متوالی (حداقل حدود یکسال) می توانید به سطح مورد نظر خود برسید. البته این عدد با توجه به فاکتور‌های بالا می تواند متفاوت باشد.

توجه داشته باشید که برای شرکت در آزمون آیلتس باید دوره‌های آمادگی آن را نیز شرکت کنید که حداقل سه ماه به زمان بالا اضافه می کند.

 

 ** چقدر در روز باید مطالعه کنم؟ **

برای یادگیری زبان انگلیسی چقدر در روز باید مطالعه کنم؟

اگرچه مطالعه‌ی بیشتر به دستیابی به اهداف شما کمک زیادی میکند، اما تداوم در مطالعه بسیار مهم تر از تعداد ساعات آن است. قطعا اگر شما می توانید روزی شش ساعت مطالعه داشته باشد، یادگیری شما بسیار سریع تر خواهد شد. اما مطالعه‌‌ی روزی یک ساعت به صورت منظم و متداوم و هدفمند، بسیار تاثیرگزار‌تر از مطالعه‌ی زیاد اما نا‌منظم و بدون هدف است.

بنابراین، با توجه به شرایط زندگی خود زمان مناسب را در نظر گرفته و تلاش کنید به آن پایبند باشید.

 

رعایت نکات بالا کمک زیادی به یادگیری شما خواهد کرد. همچنین، در ادامه تعدادی روش در جهت سرعت بخشیدن به  پروسه‌ی یادگیری زبان معرفی خواهد شد.

بدون داشتن یک هدف شما انگیزه‌ی لازم برای مطالعه و تلاش برای یادگیری را نخواهد داشت. همچنین، نداشتن هدف منجر به نشناختن نیازهایتان شده که چیزی به جز سردرگمی را برای شما به دنبال نخواهد داشت. از طرفی دیگر، تعیین اهداف غیرقابل دسترس و نامعقول باعث از دست رفتن انگیزه و ناامیدی خواهد شد.

همانطور که پیشتر اشاره شد، در ابتدای مسیر شما نیاز به دانستن سطح زبانی خود دارید. یک متخصص می تواند به شما در پیدا کردن سطح فعلی و راه های رسیدن به هدف از طریق سنجش نیازهای شما، کمک شایانی کند.

داشتن یک معلم با تجربه به عنوان راهنما یکی از شروط مهم یادگیری سریع زبان انگلیسی است. به کمک یک معلم شما با نقاط قوت و ضعف خود بیشتر آشنا شده و با دریافت فیدبک، می توانید بهتر در جهت رفع آن ها تلاش کنید. همچنین یک معلم می تواند به شما در یادگیری سریع زبان انگلیسی با متد های جدید و به روز کمک کرده و خود باعث انگیزه برای ادامه‌ی مسیر خواهد بود.  علاوه بر آن،  شرکت در کلاس های گروهی به شما فرصت تعامل با دیگر افراد کلاس را می دهد، که به یادگیری سریعتر شما کمک زیادی می کند.

اما بسیاری از افراد به دنبال روش های خودخوان (self-study) هستند. برای این منظور شما باید توجه داشته باشید که اگر در سطح پایه هستید نیاز دارید که حتما در یک کلاس معتبر و خوب شرکت کنید. چون در سطح پایه شما نیاز به یک معلم دارید تا ساختارهای مختلف زبانی را به شما آموزش دهد و شما هنوز قادر به یادگیری آن ها بدون حضور یک متخصص نیستید.

اگر سطح زبانی فوق متوسط به بالا دارید، می توانید به صورت خودخوان هم به یادگیری خود ادامه دهید. اما پیشنهاد می شود که در یک کلاس خوب شرکت کنید تا با دریافت بازخورد های منظم از معلم و رفع مشکلات به یادگیری خود سرعت ببخشید.

یکی از بهترین روش ها برای سرعت بخشیدن به پروسه‌ی یادگیری، غرق شدن در انگلیسی است! به این روش شما یک محیط کاملا انگلیسی را برای خود ایجاد می کنید. برای این منظور شما باید تلاش کنید کارهای روزانه‌ی خود را تا حد امکان به زبان انگلیسی انجام دهید.

در ادامه چند پیشنهاد در این زمینه خواهیم داشت.

1- گوش دادن:

تماشای تلویزیون و فیلم و سریال های انگلیسی و همچنین گوش دادن به پادکست و یا کتاب های صوتی یکی از بهترین روش های سرعت بخشیدن به یادگیری زبان می باشند. در این روش، شما نه تنها با تلفظ درست کلمات و لهجه های مختلف آشنا می شوید، بلکه می توانید ساختارها و لغات متنوعی را یاد‌گرفته و با کاربرد آن ها آشنا شوید. لازم به ذکر است که شما باید محتوای متناسب با سطح خود را پیدا کنید.

براساس تحقیقات، گوش دادن به محتوای انگلیسی به صورت ناخودآگاه نیز روی یادگیری شما تاثیر دارد. بنابراین، با پخش کردن موزیک و یا پادکست انگلیسی مغز شما صداها وتلفظ ها و حتی لغات و ساختارهای گرامری را جذب می کند، حتی اگر شما روی آن تمرکز نکرده باشید.

2- خواندن:

استفاده از کتاب ها و یا مجلات، مقالات و وبسایت های انگلیسی زبان به یادگیری سریع زبان انگلیسی کمک زیادی می کند. در این روش شما می توانید هم لغات و ساختار‌های جدید یاد بگیرید و هم مهارت درک مطلب خود را ارتقا دهید.

خوشبختانه امروزه سایت ها و کتاب های سطح بندی شده در اختیار زبان آموزان هستند که به راحتی قابل دسترسی و استفاده می باشند.

3- نوشتن:

سعی کنید مواردی که در روز نیاز به یادداشت دارند را به انگلیسی و با استفاده از ساختار‌ها و لغاتی که یادگرفته اید بنویسید. به طور مثال نوشتن لیست خرید به انگلیسی باعث مرور لغات و یا یادگیری واژه های جدید می شود. همچنین، نوشتن خاطرات در هر روز و یا برنامه های آینده به یادگیری ساختارهای متنوع زبانی کمک می کند.

4- صحبت کردن:

مهارت صحبت کردن یا همان speaking برای بسیاری از زبان آموزان مهم ترین مهارت است. زیرا بدون آن شما قادر به برقراری ارتباط مؤثر نخواهید بود. یکی از بهترین روش ها برای بهبود سریع مهارت صحبت کردن، پیدا کردن یک پارتنر زبانی است.

شما می توانید از طریق اپلیکیشن ها و سایت های مختلف با افراد انگلیسی زبان و یا افرادی که در حال یادگیری زبان انگلیسی هستند، ارتباط برقرار کرده و تمرین speaking داشته باشید. یک روش ساده‌ی دیگر، صحبت کردن با همکلاسی های خود خارج زمان کلاس هست.

 

 ** چگونه یک دوره‌ و یا کلاس مورد اعتماد پیدا کنم؟ **

برای یادگیری سریع زبان انگلیسی چگونه یک دوره‌ و یا کلاس مورد اعتماد پیدا کنم؟

یک آموزشگاه معتبر با نیروهای متخصص و به دور از شعار‌های غیر‌علمی و فریبنده می تواند از اتلاف وقت و هزینه‌ی شما جلوگیری کرده و در مسیر یادگیری زبان در کنار شما باشد.

آموزشگاه لینگوایج یک گزینه‌ی مورد اعتماد برای یادگیری سریع زبان انگلیسی می باشد. در این آموزشگاه آنلاین کلاس های نیمه خصوصی (ظرفیت حداکثر 6 نفر) بر پایه‌ی تعامل حداکثری بین زبان آموزان و معلم ، به صورت 3 جلسه‌ی 1.5 ساعته در هفته و ترم های 20 جلسه ای برگزار می شود. این دوره ها به صورت کاملا علمی پایه ریزی شده و استفاده از اساتید مجرب در این حوزه، بازدهی این دوره ها را دوچندان کرده است.

بنابراین با شرکت در دوره های آموزش آنلاین زبان انگلیسی عمومی آموزشگاه لینگوایج شما می توانید یک پکیج کامل از موارد مورد نیاز در پروسه‌ی یادگیری خود – تعیین سطح ، کلاس های گروهی تعاملی، معلم قابل اعتماد و دوره‌ی آموزشی معتبر- داشته باشید. همچنین در این آموزشگاه پیشرفت شما در هر ترم بررسی شده و به شما بازخورد داده خواهد شد.

علاوه بر این دوره ها ، دوره های با کیفیت گرامر، مکالمه و آمادگی آزمون آیلتس نیز برگزار می شود که همگی از بهترین دوره های این حوزه ها می باشند. بنابراین، شما با هر هدفی می توانید کلاس مورد نظر خود را در این آموزشگاه پیدا کنید.

به طور خلاصه، اگرچه یادگیری زبان هیچ میانبری ندارد و شما باید فرآیند آن را طی کنید، اما با رعایت چند روش می توان به آموزش سریع زبان انگلیسی دست پیدا کرد و بازدهی این مسیر را بالا برد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *