یادگیری لغت یکی از دغدغه‌های اساسی متقاضیان آیلتس می باشد. با وجود کتب و منابع مختلف همراه با نرم افزار‌ها و سایت های متنوع، بسیاری از افراد برای یادگیری لغت سردرگم شده و در نهایت فقط تعداد زیادی کتاب خوانده نشده روی میزشان تلنبار می شود. بنابراین شناخت منابع معتبر و مناسب در پروسه‌ی آمادگی برای آزمون آیلتس بسیار حایز اهمیت بوده تا بدون صرف هزینه ها و زمان بسیار زیاد برای کتب و مطالعه‌ی آن ها بیشترین بازدهی را داشته باشند.
در این مقاله بهترین منابع برای یادگیری لغات آیلتس آورده شده است. این منابع کتاب لغات آیلتس جنرال و آکادمیک هستند.

1. Cambridge Vocabulary For IELTS

یکی از شناخته شده ترین کتاب های یادگیری لغت برای آزمون آیلتس، کتاب های  ‌ٰCambridge vocabulary for IELTS از انتشارات کمبریج هستند که توسط طراحان آزمون آیلتس تالیف شده اند. این کتاب ها در دو سطح فوق متوسط (upper intermediate)  و پیشرفته (advanced) موجود می باشند و مناسب هر دو نوع آزمون جنرال و آکادمیک هستند.
یکی از ویژگی های مهم این کتاب ها، دسته بندی موضوعی دروس ‌(Topic-based)  است. این بدان معنی است که هر درس لغات مرتبط با یک موضوع را در قالب فایل صوتی یا یک متن آموزش می دهد و این امر نه تنها به یادگیری هر چه بهتر لغات کمک زیادی می کند بلکه روی پیشرفت مهارت های شنیداری و درک مطلب افراد نیز به طور غیر مستقیم تاثیر می گذارد. این کتاب همچنین دارای تمارین متنوع در جهت بازدهی بیشتر بوده و پاسخنامه ی انتهای کتاب به افرادی که به صورت خودخوان قصد یادگیری دارند کمک زیادی می کند.

کتاب Cambridge Vocabulary For IELTS برای یادگیری لغات ضروری آزمون آیلتس

2. Focus On Vocabulary

کتاب لغات آیلتس Focus on Vocabulary  یک مجموعه‌ی دو جلدی است که توسط انتشارات لانگمن تالیف شده است،  و یکی دیگر از منابع عالی برای یادگیری لغات آیلتس می باشد. این کتاب ها برای سطح متوسط به بالا مناسب هستند و لغات آکادمیک را آموزش می دهند.
ویژگی قابل توجه این کتاب، تکرار لغات در دروس مختلف بوده که باعث مرور و یادگیری هرچه بیشتر آن ها می شود. علاوه بر آن، تکرار واژگان در موضوعات مختلف به شما کمک می کند کاملا با کاربردهای آن ها آشنا شوید و بهتر بتوانید از آن ها در اسپیکینگ و رایتینگ خود استفاده نمایید.
در ابتدای هر بخش از این کتاب، قسمتی تحت عنوان Assessing your vocabulary knowledge (دانش لغوی خود را بسنجید) قرار گرفته که به شما کمک می کند پیشرفت خود را محک بزنید. مطالعه‌ی این کتاب ها به تمامی افراد توصیه می شود.

کتاب Focus On Vocabulary برای یادگیری لغات ضروری آزمون آیلتس

3. IELTS Vocabulary Booster

این کتاب در واقع بر روی نوشتن مقاله و لغات مرتبط با آن مترکز می باشد. البته این لغات برای مهارت های دیگر هم مفید هستند.
در این کتاب 500 لغت در غالب 9 موضوع رایتینگ تسک دو آزمون آیلتس آموزش داده شده است. همچنین این کتاب برای افرادی  که به دنبال دستیابی به نمره ی هفت و یا بالاتر در آزمون آیلتس هستند، مناسب می باشد.
در این کتاب در ابتدا نکاتی در جهت یادگیری بیشتر و بهتر لغات گفته شده و پس از آن دروس طبق موضوعات زیر-که همگی از موضوعات رایج رایتینگ آزمون آیلتس هستند- گنجانده شده اند.

کتاب IELTS Vocabulary Booster برای یادگیری لغات ضروری آزمون آیلتس

4. Check Your Vocabulary For IELTS

ی دیگر از کتاب هایی که برای هر دو آزمون جنرال و آکادمیک مناسب است ، کتاب check your vocabulary for IELTS می باشد. لغات این کتاب برخلاف منبع قبلی، برای هر چهار مهارت مناسب هستند.
بخش اول این کتاب شامل واژگان عمومی مانند فریزال ورب ها (phrasal verbs) ، لغات مرتبط با بیان نظر یا عقیده، لغات مربوط به like/dislike و … است. بخش بعدی لغات تخصصی تر در موضوعات متفاوت را شامل می گردد.
این منبع نیز همانند بسیاری منابع دیگر شامل تمارین متنوع و پاسخنامه ی آن ها در انتهای کتاب است.

کتاب Check Your Vocabulary For IELTS برای یادگیری لغات ضروری آزمون آیلتس

5. Oxford Word Skills

این مجموعه‌ی سه جلدی از انتشارات آکسفورد، نه تنها یک کتاب واژگان آیلتس محسوب می شود بلکه افرادی که در حال یادگیری زبان عمومی هستند نیز می توانند از این کتاب ها استفاده کنند.
این کتاب ها در سه سطح basic، intermediate و advanced بوده و هر جلد شامل تقریبا 2000 لغت جدید می باشد. سطح اول متمرکز بر لغات مرتبط با زندگی روزمره بوده و پس از آن در دو سطح بعدی لغات تخصصی تر می شوند.
این کتاب نیز به صورت موضوعی دسته بندی شده است و هر درس دارای تمرینات متنوعی می باشد. لازم به ذکر است که این کتاب یکی از منابع خودخوان یادگیری لغت محسوب می شود.

کتاب Oxford Word Skills برای یادگیری لغات ضروری آزمون آیلتس

6. English Vocabulary In Use

کتاب های vocabulary in use  از انتشارات کمبریج و شامل چهار جلد در چهار سطح هستند. سطوح این کتاب به ترتیب elementary، pre-intermediate and intermediate ، upper-intermediate و advanced  را پوشش می دهند.
همانند بقیه‌ی کتاب های این انتشارات، هر درس شامل یک درسنامه همراه با توضیحات و مثال های متنوع و تمارین که در صفحه‌ی مقابل قرار می گیرند، می باشد. پاسخنامه‌ی این کتاب نیز در انتهای آن موجود می باشد. 

کتاب English Vocabulary In Use برای یادگیری لغات ضروری آزمون آیلتس

7. IELTS Band 9 Vocab Secrets

این کتاب مناسب مهارت های اسپکینگ و رایتینگ بوده و دارای 10 درس موضوعی (به طور مثال کار و حرفه، آموزش و مدارس، چالش های جهانی و غیره) می باشد. در این کتاب معانی لغات به همراه مثال آورده شده که به یادگیری بهتر آن ها کمک می کند.
در انتهای کتاب نیز توضیحاتی در مورد رایتنگ تسک دو آزمون آیلتس آورده شده و اشتباهات رایج در آن بررسی شده است.

کتاب IELTS Band 9 Vocab Secrets برای یادگیری لغات ضروری آزمون آیلتس

به طور خلاصه، با وجود منابع بسیار زیاد برای مهارت های مختلف آیلتس و یادگیری لغت و گرامر، بسیار مهم است که متقاضی با منابع معتبر و مطمین آشنا باشد تا در وقت و هزینه‌ی خود صرفه جویی کرده و دچار سردرگمی نگردد. در این مقاله می توانید با 7 منبع بسیار مهم یادگیری لغت آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *