آیا در مورد انواع سایت تعیین سطح زبان انگلیسی و کاربردشان چیزی شنیده اید؟ این سایت های تعیین سطح رایگان هستند؟ و آیا می توان به نتیجه تعیین سطح آنها اطمینان کرد؟
قدم در پروسه‌ی زبان آموزی، تعیین سطح زبانی فعلی شماست. این مرحله بسیار حایز اهمیت بوده چرا که تمامی قدم هایی که شما در جهت یادگیری برمی دارید _ اعم از انتخاب کتاب و منابع آموزشی _ به تعیین سطح اصولی و درست شما بستگی دارد. باید بدانید که ممکن است تصوری که شما از سطح زبانی خود دارید با سطوح استاندارد متفاوت باشند. و یا اینکه به دلیل فاصله‌ی زیاد تا آخرین باری که در یک کلاس استاندارد شرکت کرده اید، سطح شما مقداری تغییر کرده باشد. بنابراین شرکت در آزمون تعیین سطح ضروری است. 
آزمون های تعیین سطح انواع مختلفی مانند شفاهی، کتبی، آنلاین و غیره دارند. در این مقاله تعدادی سایت تعیین سطح زبان معرفی شده و لینک آن ها در اختیار شما قرار می گیرد.  
اکثر این سایت ها سطح نهایی شما را براساس استاندارد ‌CEFR (Common European Framework of Reference for language) بیان می کنند. این استاندارد سطوح زبانی را بر اساس شش سطح دسته بندی می کند. سطح اول ‌A1 بوده که نشان دهنده‌ی سطح مبتدی است پس از آن سطوح به ترتیب A2  ، B1 ، B2 ، C1 و C2 -که نشان دهنده‌ی سطح پیشرفته است- قرار دارند.

1. British Council

این وبسایت تعیین سطح زبان انگلیسی یکی از بهترین سایت های آموزشی به حساب می آید و شامل بخش های مختلفی برای مهارت های مختلف می باشد. همچنین در این وبسایت می توانید تعیین سطح رایگان انجام دهید. تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک حساب کاربری در این سایت بسازید و پس از آن به راحتی می توانید تعیین سطح شوید. لازم به ذکر است در هنگام ایجاد حساب، باید کشوری غیر ایران را انتخاب نمایید زیرا امکان ساخت اکانت برای ایرانیان وجود ندارد.

این آزمون شامل 30 سوال بوده که حداکثر سی دقیقه زمان برای پاسخ گویی دارید. هر قسمت از تست شامل دو بخش A و B  می باشد. در قسمت A شما گزینه ی درست را انتخاب کرده و در قسمت ‌‌‌B میزان اطمینان خود از پاسخ را انتخاب می نمایید. ( Sure/fairly sure/ not sure) . در نهایت سطح شما و کورس ها و منابع مناسبتان را به شما نمایش می دهد.      

سایت تعیین سطح رایگان انگلیسی british council

2. cambridge

مشابه سایت قبل این وبسایت تعیین سطح زبان انگلیسی هم دارای قسمت های مختلفی بوده و امکان تعیین سطح را نیز فراهم نموده است. شما با رفتن به قسمت Exams and test و  Test Your English  قسمت های مختلفی را مشاهده می کنید که باید General English  را انتخاب کنید. این آزمون دارای 25 سوال گزینه ای می باشد و در نهایت سطح شما اعلام می گردد. لازم به ذکر است برای استفاده از این سایت باید از فیلتر شکن استفاده کنید.

سایت تعیین سطح زبان cambridge

3. transparent language

یکی دیگر از سایت هایی که می توانید برای تعیین سطح خود استفاده کنید، سایت transparent.com می باشد. این سایت خدماتی را برای زبان های مختلف ارایه می دهد و فقط مختص زبان انگلیسی نیست. پس از وارد شدن به سایت و کلیک روی ‌free resources می توانید گزینه‌ی proficiency test و سپس انگلیسی را انتخاب کرده و آزمون را آغاز کنید.
این آزمون شامل دو قسمت گرامر، یک قسمت لغت و یک قسمت درک مطلب بوده و سوالات چهار گزینه ای می باشند. در انتها سطح زبانی شما نشان داده خواهد شد اما اگر بخواهید عملکرد خود را دقیق تر در هر قسمت بسنجید، باید ابتدا در سایت ثبت نام نمایید. لازم به ذکر است که این وبسایت نیز، نیاز به فیلتر شکن دارد.

سایت تعیین سطح انگلیسی transparent language

4. preply.com

این سایت تعیین سطح زبان انگلیسی، سطح گرامر انگلیسی شما را می سنجد. این آزمون به صورت چهار گزینه ای بوده با این تفاوت که دارای یک گزینه‌ی نمی دانم (I don’t know) نیز می باشد. بنابراین اگر شما پاسخ سوالی را نمی دانید لازم نیست گزینه ای را شانسی انتخاب کنید.
برای دسترسی به آزمون تعیین سطح باید به قسمت Test your English for free بروید.
آزمون این سایت ابتدا با 12 سوال در سطح المنتری آغاز گردیده و پس از آن با توجه به عملکرد شما سوالات سطوح بالاتر نشان داده می شوند.
این سایت همچنین خدماتی برای بسیاری زبان های دیگر نیز ارایه می کند.

معرفی سایت تعیین سطح زبان انگلیسی preply.com

5. Berlitz.co.uk

تفاوت بزرگ آزمون تعیین سطح این سایت با سایت های دیگر، دارا بودن بخش شنیداری است. به این صورت که برخی از سوالات پخش شده وبه شما نمایش داده نمی شوند. شما باید جواب درست را بر اساس سوال انتخاب نمایید.
برای شرکت در این آزمون به بخش ‌‌ testing و سپس Berlitz placement test بروید. در ابتدا شما باید در سایت ثبت نام کرده تا قادر به آغاز آزمون باشید. مدت زمان این آزمون حداکثر 30 دقیقه برای 70 سوال می باشد.

سایت تعیین سطح زبان انگلیسی berlitz.co.uk

6. app.tracktest.eu

این وبسایت آزمون های زبان انگلیسی را برای سطوح مختلف به دو صورت رایگان و پولی ارايه می دهد. در صورت پرداخت هزینه می توانید آزمون های متنوعی را برای سطوح مختلف انجام دهید. همچنین در این صورت امکان دسترسی به آزمون های مختلفی از جمله شنیداری و درک مطلب را نیز دارید.
اما آزمون ده دقیقه‌ای تعیین سطح این سایت رایگان می باشد. همچنین نتیجه‌ی آزمون به صورت یک گواهی در اختیار شما قرار می گیرد.

سایت تعیین سطح زبان app.tracktest.eu

آیا می توان به نتیجه‌ سایت تعیین سطح زبان انگلیسی اکتفا کرد؟

این آزمون های آنلاین سطح تقریبی شما را اعلام می کنند که ممکن است تا حد زیادی درست باشند. اما با توجه به اینکه سوالات گزینه‌ای هستند، امکان خطا هم زیاد است چرا که ممکن است فرد گزینه ای را به صورت احتمالی انتخاب کرده و دانشی در آن مورد نداشته باشد. اگرچه برخی سایت ها مانند بریتیش کانسیل یا preply با فراهم کردن گزینه های اضافه علاوه بر پاسخ، دقت آزمون خود را افزایش داده اند، اما همچنان ایراداتی به این تعیین سطح ها وارد است.  به طور مثال این نوع آزمون ها دانش زبانی فعال شما را نمی توانند بسنجنند. این بدان معنی است که شما بسیاری از ساختار ها و لغات را می دانید اما قادر به استفاده از آن ها در اسپکینگ و رایتینگ خود نیستید. با شرکت در این آزمون ها نمی توان توانایی خود را در جهت استفاده از زبان انگلیسی سنجید.
بنابراین اگر نیاز به یک تعیین سطح دقیق دارید، باید در یک آزمون جامع تر شرکت کرده و بازخورد بگیرید.
آموزشگاه‌های زبان مختلفی نیز آزمون تعیین سطح را برگزار می کنند. یکی از آموزشگاه‌هایی که می توانید برای تعیین سطح خود انتخاب نمایید، آموزشگاه زبان لینگو ایج می باشد.

آزمون تعیین سطح لینگوایج به چه صورت است؟

این آزمون به صورت آنلاین و شفاهی  در پلتفرم ادوبی کانکت برگزار می شود. تعیین سطح 20 دقیقه طول کشیده و به این صورت است که یک فرد از شما سوالاتی پرسیده و بر آن اساس سطح شما را اعلام می کند. همچنین ممتحن شما با پرسیدن سوالاتی درمورد هدف شما از یادگیری زبان، میزان مطالعه و درگیری با انگلیسی به شما مشاوره‌هایی نیز می دهد.  
آزمون تعیین سطح لینگوایج برای گروه‌های سنی مختلف (کودکان، نوجوانان و بزرگسالان) و همچنین متقاضیان آزمون آیلتس موجود می باشد.
برای شرکت در آزمون تعیین سطح لینگوایج ابتدا به سایت رفته و سپس از قسمت آزمون ها آزمون تعیین سطح زبان را انتخاب نمایید.

برای شرکت در تمامی دوره‌های این مجموعه انجام آزمون تعیین سطح ضرورت دارد. زیرا بر اساس سطحتان در کلاس و دوره‌ی مناسب خود می توانید ثبت نام کنید. همچنین همانطور که گفته شد امکان اینکه خودتان تصور اشتباهی از سطحتان داشته باشید نیز وجود دارد.

به طور خلاصه، سایت های مختلفی برای انجام تعیین سطح رایگان وجود دارند که در این مقاله تعدادی از آن ها معرفی شدند. اما پیشنهاد می شود تعیین سطح خود را در یک آموزشگاه معتبر انجام دهید تا علاوه بر دقیق تر بودن نتیجه از کمک کارشناسان این حوزه هم برخوردار شوید. آموزشگاه زبان لینگوایج آزمون تعیین سطح آنلاین برگزار کرده و شما می توانید به راحتی در آن شرکت کنید و از نتیجه مطمئن باشید.


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *