می خوای سریعتر لغت یاد بگیری؟

 به این 9 توصیه عمل کن!

هرچقدر هم گرامرت خوب باشه، اگر لغاتی بلد نباشی که با اون ساختارهای گرامری استفاده کنی، واقعا پیشرفت فاحشی در زبانت نخواهی دید. لغات جدید درهای جدیدی در دنیا به روت باز می کنه و یادگیری زبان را باحال و رضایت بخش می کنه!

بااین وجود افزایش دامنه لغات مثل رژیم گرفتن می مونه، باید انرژی زیادی براش صرف کنی و نمی شه یک شبه ره صد ساله رو رفت. هر زبان آموز باید روش یادگیری رو انتخاب کنه که بهترین جواب رو ازش می گیره و منحصرا برای شخص خودش ممکنه که موثر باشه.

ولی فراموش نکن که در طول مسیر باید صبور باشی، اهداف واقع بینانه تعیین کنی و یادت نره که اگر به هریک از این اهداف رسیدی خودت رو تشویق کن و به خودت جایزه بده.

  1. 1. از تکنیک های حفظ کردن استفاده کن

“کد گذاری” روشی محبوب برای حفظ کردن لغته که مثل میانبری می مونه که به شما کمک می کنه کلمات یا مفاهیم پیچیده را به آسانی یاد بگیری.

  1. زبان رو به خونه ات دعوت کن

زمانی که در محیطی انگلیسی زبان درس می خونی همه جا زبان رو می بینی و می خوانی و به طبع سریع تر هم از محیط یاد خواهی گرفت. ولی نیازی نیست که به کشوری انگلیسی زبان مهاجرت کنی تا به آهستگی دامنه ی لغاتت را افزایش بدی. بلکه می تونی محیطی الهام بخش و مناسب زبان خوندن رو هر کجا که هستی برای خودت ایجاد کنی.  برای مثال کتاب و یا مجلات انگلیسی تهیه کن، فیلم ببین و غذاهای فرنگی بپز یا بخور.

  1. کلمات رو در جمله یاد بگیر

یادگیری کلمات در جمله یکی دیگه از ایده های فوق العاده برای یاد گیری لغاته ، به جای اینکه لیست بلند بالایی از کلمات برای خودت بنویسی، سعی کن اونارو در جمله یاد بگیری. شاید باورتون نشه ولی کلمات رو در جمله سریع تر یاد خواهید گرفت. حتی ممکنه مدل یادگیری شما طوری باشه که با کشیدن اشکال یا پیدا کردن عکسی که به جمله ها مربوط باشه اون کلمه رو حفظ بشید و از کلمات در جای درستشون  استفاده کنید.

  1. از اتفاقات واقعی زندگی زبان یاد بگیر

حالا که صحبت از قرار گرفتن در فضاهای انگلیسی شد مثل فیلم ، سریال،  کتاب ، پادکست ، یا آهنگ  باید بدونی که اینها هم منابع خوبی برای یادگیری کلمات پرکاربرد زبان انگلیسی هستن، هم در حفظ کردن لغت به شما کمک می کنن چون اون کلمات را با اتفاقات روزمره مرتبط می کنی. بنابراین کتاب انگلیسی بخوانید ، فیلم انگلیسی ببینید (اگر سخته با زیرنویس انگلیسی ببین!) و با توجه به محتوا سعی کن معنی حرف را حدس بزنی. و اگر به عبارات یا جملاتی برخوردی که نتونستی معنی آنها را حدس بزنی در دیکشنری معنی آنها را پیدا کن و شروع به حفظ کردن اون کلمات کن.

  1. با ترجمه خداحافظی کن

اگر می خوای کلمه ای را به بهترین شکل یاد بگیری تا جای ممکن از ترجمه کردن اون کلمه به زبان مادریت جلوگیری کن.

به جای ترجمه ی مستقیم به زبان فارسی، سعی کن توضیح انگلیسی اون کلمه رو حفظ کنی. اولش کار آسونی نیست ولی بعد از یه مدت دیگه عادت می کنی.

  1. روشی رو انتخاب کن که برای تو بهترین روش حفظ لغته

همونطور که تو مقدمه هم گفتیم، یادگیری هر فردی متفاوته، راه های مختلفی رو امتحان کن و دست آخر جوری لغت ها رو یاد بگیر که برای شخص خودت موثر ترینه.

  1. از تلفظ غافل نشو!

از تلفظ غافل نشو و زمانی که کلمه ی جدیدی از دیکشنری پیدا می کنی حتما تلفظ اون کلمه رو هم یاد بگیر و بعد هم حداقل سه بار اون کلمه را تکرار کن تا تلفظ اش رو یاد بگیری. صرفا لغات رو از روی لیست نخون. هر چقدر تعداد دفاعاتی که با یک کلمه در متون مختلف برخورد می کنی بیشتر باشه، آن کلمه بیشتر در حافظه ات می مونه.

  1. روی کلماتی که برات کاربردی هستن تمرکز کن

برای مثال اگر می خوای در آینده در شرکت بازاریابی مشغول به کار بشی، حفظ کردن کلمات نمایشنامه های شکسپیر بهت کمکی نخواهد کرد. هر چقدر کلمات کاربردی تر و مفید تر و رایج تر باشند یادگیری و حفظ آنها برای شما راحت تر می شه و حتما بیشتر از آنها استفاده خواهی کرد.

  1. دوره کن و زمانی که دوره ات تمام شد، بازم دوره کن!!!

زمان دوره کردن لغات یادت باشه که تنها دوره کردن لغاتی که به تازگی خوندی کافی نیست و باید کلمات قبلی هم به صورت مکرر تکرار شن. هرچقدر از کلماتی که قبلا حفظ کردی بیشتر در مکالمه و نگارش استفاده کنی، راحت تر آنها را به خاطرت میاری.

منبع:

https://www.ef.com/wwen/blog/language/how-to-memorize-new-vocabulary-faster/دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *