«من گرامر رو بلدم ولی نمی تونم درست ازش استفاده کنم» «گرامر خیلی خسته کننده است.من فقط می خوام مکالمه کار کنم.»

این جمله ها به نظرتون آشنا میاد؟ شما هم بارها در کلاسهای زبان موسسات مختلف شهرتون شرکت کردید و گرامر رو بارها خوندید ولی در استفاده کردن ازشون به مشکل برخوردید؟ بین کتابهای مختلفی که تو بازار هست مردد شدید و نتونستید تصمیم بگیرید کدومش رو تهیه کنید؟ این سوال رو بارها از خودتون کردید که چطوری باید گرامر بخونید؟

گرامر در مکالمه و نوشتار

اگر شما هم جزو این گروه از زبان آموزان هستید که خوندن گرامر رو بی فایده و یا خسته کننده می دونید گرامر رو درست یاد نگرفتید.گرامر فقط تمرینهایی نیست که تو کتابهای گرامر میبینیم بلکه ساختاریه که مکالمه و نوشتن رو ممکن میکنه. در واقع بدون گرامر صحبت کردن و نوشتن غیر ممکنه. با افزایش دانش ما درباره ساختار زبانی توانایی ما در صحبت کردن و نوشتن هم بهتر میشه.  میشه گفت گرامر مثل چسبی می مونه که کلمات رو به هم متصل می کنه تا معانی و مفاهیم جملات رو درک کنیم.به کمک گرامر هست که کلمات تبدیل به عبارت ،عبارات تبدیل به جمله و جملات تبدیل به پاراگراف میشن. بنابراین دانستن لغت به تنهایی نمی تونه شما رو در بیان مفهومی که قصد دارید به شنونده منتقل کنید کمک کنه.

گرامر و مهارت شنیداری

شاید براتون جالب باشه که گرامر علاوه بر اینکه نقش  بسزایی در مکالمه و نوشتن داره در مهارتی مثل لیسنینگ هم به کمک شما میاد. به عنوان مثال دربخش لیسنینگ آزمون آیلتس درسوالهای مربوط به تکمیل کردن متون، تشخیص اسم، فعل، صفت یا قید بودن که بخشی از دانش گرامر شماست این فرصت رو بهتون میده که بهتر و راحت تر از عهده این نوع سوالات بربیاین.

مراجع مناسب  

برای مطالعه گرامر داشتن یه مرجع خوب ضروریه. کتابهایی مثل :

  • Oxford Living Grammar,
  •  Oxford Practice Grammar,
  •  Grammar in Use

می تونن انتخاب خوبی باشند و سطح بندی شده هستند و شما می تونید تو همین سایت و در بخش فروشگاه به زودی این کتابها روخریداری کنید.

چگونه گرامر بخوانیم؟

توضیحات مربوط به گرامر رو بخونید و تمرینها رو انجام بدید. اغلب کتابها در انتها پاسخنامه دارند و شما می تونید از درستی پاسخهایی که دادید اطمینان حاصل کنید ولی قبل از اینکه به پاسخنامه رجوع کنید تلاش کنید پرسش و پاسخها رو تحلیل کنید وبه سادگی ازش نگذرید.از خودتون بپرسید که چرا از این گرامر استفاده کردید. اگر همچنان مردد هستید  یا پاسختون اشتباه بوده شما نیاز به تمرین بیشتری دارید. خوشبختانه تمرینهای آنلاین زیادی وجود داره که می تونه به شما کمک کنه بعد از این مرحله باید سعی کنید گرامری رو که خوندید و تحلیل کردید رو در مورد خودتون استفاده کنید. به عنوان مثال برای گذشته ساده شروع کنید به خاطره نویسی. دیروز چه کارهایی کردید؟ یا آخرین بار به کجا سفر کردید ؟با چه کسی سفر کردید؟ هواچطور بود؟ هم بنویسید و هم صداتون رو ضبط کنید و به خودتون گوش بدید و اشتباهاتتون رو تصحیح کنید. اگر دانشجوی ما بوده باشید می دونید که ما در این زمینه خیلی بهتون کمک می کنیم و بهتون بازخورد میدیم. وقتی چندین بار از استادتون بازخورد بگیرید متوجه نقاظ ضعف و قوت خودتون می شید و می تونید با کمک استاد و تمرین بیشتر مشکلاتتون رو برطرف کنید.

وقتی گرامر جدیدی رو یاد می گیرید گرامر قبلی رو همچنان تمرین کنید.

مهمترین نکته در یاد گرفتن یک زبان خارجی اینه که یاد گرفتن اون رو برای خودتون لذت بخش کنید. درسته که گرامر قواعد رو به شما یاد میده ولی اون رو مثل ریاضی نخونید.

آیا تماشای فیلم و سریال می توانند در پیشرفت گرامر موثر باشند؟

بله. بر خلاف باورعموم تماشای منابع زبان انگلیسی تنها برای افزایش دامنه لغات شما نیست. هنگامی که فیلم یا برنامه تلویزیونی به زبان انگلیسی تماشا می کنید بیشتر تامل کنید و به ساختار زبانی و زمانها توجه کنید.  به اینکه چه حروف اضافه ای استفتده شده یا قیدها و صفات در کجای جمله قرا گرفتند.

آیا کتابهای داستان می تواننذ به پیشرفت گرامر کمک کنند؟

البته. کتابهای داستان مناسب با سطحتون رو مطالعه کنیدو به زمانها، حروف اضافه، صفتها و قیدها توجه کنید. می تونید خلاصه نویسی کنید یا داستان رو برای خودتون تعریف کنید( صداتون رو ضبط کنید) و با متن داستان مقایسه کنید. همه این کارها می تونه بهتون کمک کنه که گرامر رو گسترده تر در مکالماتتون بیارید. پادکستها و کتابهای صوتی هم می تونند منابع خوبی باشند که به صورت غیر مستقیم روی گرامر شما تاثیر میگذارنند.

d

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *